Profiili
- Palkintoesitys: KBS Drama Awards
- Kausi: 31. joulukuuta 2013
- Sijainti: Etelä-Korea
- Verkkosivusto: [yksi]
Huomautuksia
- Palkintojenjakotilaisuudessa erotetaan 'päivittäiset draamat' (maanantai-perjantai-sarjat), 'keskipitkät' ja 'minisarjat' (yleensä alle 20 jaksoa).
Ehdokkaat ja voittajat
Pääpalkinto
- Palkinnon voittaja: Kim Hye-Soo ('Toimiston kuningatar')
Paras näyttelijä
- Palkinnon voittaja: Ji Sung ('Salainen rakkaus) /Joo Won(' Hyvä tohtori )
- Ehdokkaat:
- Ji Sung ('Salainen rakkaus)
- Joo Won(' Hyvä tohtori )
- Kim Nam-Gil ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Hmm, Tae-Woong(' Terä ja terälehti )
- Voi Ji-Ho ('Toimiston kuningatar)
- Jang Hyuk (' IRIS 2 )
Paras naisnäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Hwang Jung-Eum ('Salainen rakkaus)
- Ehdokkaat:
- Kim Hae-Sook('Wangin perhe)
- Kim Hye-Soo ('Toimiston kuningatar')
- Kuu Chae-Won (' Hyvä tohtori )
- Ye-Jinin poika ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Lee Mi-sook(' Olet paras! )
- Hwang Jung-Eum ('Salainen rakkaus)
Erinomainen näyttelijä (päivittäinen draama)
- Palkinnon voittaja: Kim Seok-Hoon('Rubiini sormus)
- Ehdokkaat:
- Kim Seok-Hoon('Rubiini sormus)
- Park Kwang-Hyun('Rubiini sormus)
- Park Chan-Hwan('TV-romaani: Eunhui)
- Yu Tae-Woong('TV-romaani: Samsaengi)
- Lee Jung-Kil(' Rakkauden melodia )
Erinomainen näyttelijä (päivittäinen draama)
- Palkinnon voittaja: Lee So-Yeon ('Rubiini sormus)
- Ehdokkaat:
- Kim Hye-Sun('TV-romaani: Eunhui) & (' Rakkauden melodia ')
- Park Se-Young (' Tarina kahdesta siskosta )
- Lee So-Yeon ('Rubiini sormus)
- Lim Jung Eun('Rubiini sormus)
- Hong Ah-Reum('TV-romaani: Samsaengi)
Erinomainen näyttelijä (draama)
- Palkinnon voittaja: Cho Jung-Seok (' Olet paras! ) /Jo Sung Ha('Wangin perhe)
- Ehdokkaat:
- Kim Chan-Woo('Kotikaupunki kukkulan yli 2)
- Voi Man-Seok('Wangin perhe)
- Jo Sung Ha('Wangin perhe)
- Cho Jung-Seok (' Olet paras! )
- Choi Soo-Jong('Kuninkaan unelma)
Erinomainen näyttelijä (draama)
- Palkinnon voittaja: Lee Tae-Ran ('Wangin perhe) /Lee Mi-sook(' Olet paras! )
- Ehdokkaat:
- IU (' Olet paras! Lee Soon-Shin )
- Lee Mi-sook(' Olet paras! )
- Lee Yoon-Ji ('Wangin perhe)
- Lee Tae-Ran ('Wangin perhe)
- Hong Eun-Hee('Kuninkaan unelma)
Erinomainen näyttelijä (keskipitkä draama)
- Palkinnon voittaja: Joo Sang-Wook (' Hyvä tohtori )
- Ehdokkaat:
- Kim Nam-Gil ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Hmm, Tae-Woong(' Terä ja terälehti )
- Lee Dong-Wook (' Joseonin pakolainen )
- Jang Hyuk (' IRIS 2 )
- Joo Sang-Wook (' Hyvä tohtori )
- Joo Won(' Hyvä tohtori )
Erinomainen näyttelijä (keskipitkä draama)
- Palkinnon voittaja: Kuu Chae-Won (' Hyvä tohtori )
- Ehdokkaat:
- Kim Ok-Vin (' Terä ja terälehti )
- Kuu Chae-Won (' Hyvä tohtori )
- Ye-Jinin poika ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Laulu Ji-Hyo (' Joseonin pakolainen )
- Lee Da-Hae (' IRIS 2 )
Erinomainen näyttelijä (minisarja)
- Palkinnon voittaja: Voi Ji-Ho ('Toimiston kuningatar)
- Ehdokkaat:
- Voi Ji-Ho ('Toimiston kuningatar)
- Lee Dong-Gun (' Nai hänet jos uskallat )
- Lee Beom-Soo (' Pääministeri ja minä )
- Jang Geun-Suk (' Bel Ami )
- Ji Sung ('Salainen rakkaus)
Erinomainen näyttelijä (minisarja)
- Palkinnon voittaja: Lim Yoon-A(' Pääministeri ja minä )
- Ehdokkaat:
- Kim Hye-Soo ('Toimiston kuningatar')
- Hwang Jung-Eum ('Salainen rakkaus)
- Lim Yoon-A(' Pääministeri ja minä )
- Yoon Eun-Hye (' Nai hänet jos uskallat )
- Jung Yu Mi('Toimiston kuningatar)
Paras uusi näyttelijä
- Palkinnon voittaja: Jung Woo (' Olet paras! ) /Han Joo Wan('Wangin perhe) & (' Draamaerikois: Yeon-Woon kesä )
- Ehdokkaat:
- Kim Young-Kwang (' Hyvä tohtori )
- Baek Sung-Hyun(' Rakkauden melodia ) & (' IRIS 2 )
- Olen Yksin-Ong(' Joseonin pakolainen )
- Jung Woo (' Olet paras! )
- Han Joo Wan('Wangin perhe) & (' Draamaerikois: Yeon-Woon kesä )
Paras uusi naisnäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Kyung Soo-Jin ('TV-romaani: Eunhui) & ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda) / IU (' Olet paras! ) & (' Bel Ami )
- Ehdokkaat:
- Kyung Soo-Jin ('TV-romaani: Eunhui) & ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Kim Da-Som (' Rakkauden melodia )
- Nimi Bo-Ra ('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda) & (' Erikoisdraama: Muisto vanhassa lompakossani )
- Park Se-Young (' Tarina kahdesta siskosta )
- IU (' Olet paras! ) & (' Bel Ami )
Paras miessivuosa
- Palkinnon voittaja: Bae Soo-Bin('Salainen rakkaus)
- Ehdokkaat:
- Ko Chang-Seok(' Hyvä tohtori ) & (' Ad Genius Lee Tae-Baek )
- Bae Soo-Bin('Salainen rakkaus)
- Lee Hee-Jun ('Toimiston kuningatar)
- Jo Hee-Bong(' Hyvä tohtori )
- Choi Min-soo (' Terä ja terälehti )
Paras naissivuosa
- Palkinnon voittaja: Lee Da-Hee ('Salainen rakkaus)
- Ehdokkaat:
- Kim Min-Seo (' Hyvä tohtori )
- Voi Hyun-Kyung ('Wangin perhe)
- Joo In-Na (' Olet paras! Lee Soon-Shin )
- Lee Da-Hee ('Salainen rakkaus)
- Jin Kyung(' Hyvä tohtori )
Erikoislyhytdraamanäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Yu Oh-Seong('Paholaisen ratsastaja) & (' Erikoisdraama: Äidin saari ) / Daniel Choi (' Odottaa rakkautta )
- Ehdokkaat:
- Ryu Soo-Young (' Erikoisdraama: Muisto vanhassa lompakossani )
- Seo Jun-Young(' Draama-erikoissarja: Sirius )
- Yu Oh-Seong('Paholaisen ratsastaja) & (' Erikoisdraama: Äidin saari )
- Jung Woong-In (' Draamaerikois: Hyvää! Ruusun päivä )
- Daniel Choi (' Odottaa rakkautta )
- Han Joo Wan(' Draamaerikois: Yeon-Woon kesä )
Erityinen lyhytdraamanäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Hyvä (' Odottaa rakkautta ) / Han Ye-Ri (' Draamaerikois: Yeon-Woon kesä )
- Ehdokkaat:
- Ryoo Hyoun-Kyoung(' Erikoisdraama: Outlasting Happiness )
- Hyvä (' Odottaa rakkautta )
- Laulu Seon-Mi (' Draama-erikoissarja: Heidän täydellinen päivänsä )
- Joo Ji-Won('Chagallin syntymäpäivä)
- Lee Chae-Young ('Paholaisen ratsastaja)
- Han Ye-Ri (' Draamaerikois: Yeon-Woon kesä )
Paras lapsinäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Yeon Jun-Suk('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Ehdokkaat:
- Kim Ji-Hoon('TV-romaani: Samsaengi) & (' Rakkauden melodia )
- Yeon Jun-Suk('Älä katso taaksepäin: Orpheuksen legenda)
- Jung Yoon-Suk(' Hyvä tohtori )
- Choi Won-Hong ('Wangin perhe)
Paras lapsinäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Kim Yoo-Bin(' Joseonin pakolainen )
- Ehdokkaat:
- Kim Yoo-Bin(' Joseonin pakolainen )
- Kim Hyun-soo(' Hyvä tohtori ) & ('Kuninkaan unelma)
- Kim Hwan-Hee (' Olet paras! Lee Soon-Shin )
- Mun Ka-Young('Wangin perhe)
- Jung Ji-So (' Terä ja terälehti ) & ('TV-romaani: Samsaengi)
Ohjaajien valitsema paras näyttelijä tai naisnäyttelijä
- Palkinnon voittaja: Joo Won(' Hyvä tohtori ')
Netizen-palkinto
- Palkinnon voittaja:
- Joo Won(' Hyvä tohtori ')
- Hwang Jung-Eum ('Salainen rakkaus)
Paras käsikirjoitus
- Palkinnon voittaja: Moon Young-Nam('Wangin perhe)
Suositun näyttelijän palkinto
- Palkinnon voittaja: Ji Sung ('Salainen rakkaus)
Suosionäyttelijäpalkinto
- Palkinnon voittaja: Kuu Chae-Won (' Hyvä tohtori )
Paras pari -palkinto
- Palkinnon voittajat:
- Cho Jung-Seok & IU (' Olet paras! )
- Ji Sung & Hwang Jung-Eum ('Salainen rakkaus)
- Voi Ji-Ho & Kim Hye-Soo ('Toimiston kuningatar)
- Joo Won& Kuu Chae-Won (' Hyvä tohtori )
- Lee Beom-Soo &Lim Yoon-A(' Pääministeri ja minä )